A modern technológia fejlődésével együtt jár a mobiltelefonok egyre komplexebbé válása, de persze továbbra is fennáll annak az esélye, hogy valami elromlik rajta (ismerjük a mondást, ha valami elromolhat, az bizony el is fog). Bár ezek az eszközök ma már szinte mindenre képesek és számos további eszközt kiváltanak, sajnos időnként előfordulhat, hogy valamelyik alkatrészük meghibásodik. Szerencsére a legtöbb esetben nem kell az egész telefont lecserélni, vagy eldobni, hanem csak az érintett alkatrészt kell kicserélni, mivel ez költséghatékonyabb és környezettudatosabb megoldás is. A következőkben áttekintjük, hogy egy telefon esetében milyen alkatrészek cserélhetők ki.
A telefon javítását érdemes szakszervízre bízni. Azonban sokszor olcsóbban jön ki az ember, ha tőlünk veszi meg a kicserélendő alkatrészt, és nem a szakszervíztól, jóval drágábban.
Ha azonban Youtube videók alapján saját maga szeretné a cserét elvégezni, akkor fontos tudni, hogy az alkatrészre ebben az esetben nem tudunk garanciát vállalni, mert könnyű ezeket elrontani beszereléskor annak, akinek nincs meg hozzá a megfelelő szaktudása és gyakorlata. És itt nemcsak mechanikai sérülése gondolunk, hanem, ha a kábeleket véletlenül felcseréli valaki, vagy rossz helyre csatlakoztatja, már az is kisütheti az alkatrészt egy másodperc alatt.
-
Kijelzők és érintőpanelek
Az egyik leggyakoribb probléma, ami egy telefonnal előfordulhat, hogy a kijelző vagy az érintőpanel sérül, hiszen mindenkivel megesett már, hogy leejtette a telefonját. Ebben az esetben általában egész egységet kell cserélni, amely magában foglalja mindkét alkatrészt. Azonban ajánljuk megelőzéskép a megfelelő üvegfólia és tok kiválasztását, hiszen ezekkel az egyszerű, elérhető kiegészítőkkel több tízezreket spórolhatunk.
-
Akkumulátorok
Az akkumulátorok idővel veszítenek teljesítményükből, ez borítókélható. Ha a telefon akkumulátora gyorsan lemerül, vagy egyáltalán nem töltődik, akkor valószínűleg cserére fog szorulni, azonban ehhez a cseréhez már szinte mindegyik telefon fel van készítve, így nem kell emiatt a komplett telefont eldobni.
-
Csatlakozók
A töltési csatlakozó vagy a fejhallgató csatlakozó is meghibásodhat. Ezek a kábelek könnyen cserélhetők, és megoldják a problémát.
-
Kamerák és kameralencsék
A leggyakoribb probléma az, hogy a kamera betörik, de ha a telefon kamerája homályos képeket készít, vagy egyáltalán nem működik, akkor is lehetséges, hogy a kamera vagy a hozzá tartozó lencse cserére szorul.
-
Gombok
Hiába van már csak 1-2 gomb egy-egy telefonon, a bekapcsoló gomb, valamint a hangerőszabályzók és egyéb gombok is meghibásodhatnak. Ezeket általában könnyen cserélni lehet.
-
Csavarok
A telefon belső szerkezetét tartó csavarok esetlegesen elveszhetnek vagy meghibásodhatnak, főképp amennyiben sokszor fel kellett már nyitni a telefont (így elkopik a menetük). Emiatt a pótlásuk is fontos feladattá vált.
-
Hangszórók és mikrofonok
Ha a telefon hangszórója már recseg, vagy a mikrofonja nem adja vissza a hangunkat érthetően, akkor ezek cserére érettség jeleit is mutathatják. Mivel ez volna a fő funkciója a telefonnak, érdemes időben cselekedni.
-
Rezgőmotorok
A rezgőmotorok felelősek a telefon rezgéséért, például hívások vagy értesítések esetén. Természetesen nem ennek a hiányából fakadnak a legnagyobb problémák, de gondot okozhat lenémított telefonnál a rezgés hiánya, hiszen még nehezebb így észre venni egy-egy hívást.
-
Akkufedél és egyéb borítások
A telefon hátlapja vagy más borítóelemei is megtörhetnek, kophatnak. Esztétikailag is emelhet a telefonon egy hátlapcsere főképp eladás előtt, de a leggyakoribb eset az, hogy az illesztéshez szükséges műanyag pöckök letörnek, így nem passzol pontosan a hátlap.
-
Simkártya, memóriakártya tálcák
Ezek a kis tálcák könnyen elveszhetnek vagy megsérülhetnek, de szerencsére ezeket is könnyű cserélni.
-
Ujjlenyomat olvasók
Az ujjlenyomat-olvasók egyre elterjedtebbek a telefonokon, és mint minden más, ezek az alkatrészek is hajlamosak a meghibásodásra.
-
Alaplapok
Ha a telefon alaplapja sérül, akkor ez általában komolyabb problémát jelent, hiszen ez a telefon belső szerkezetének teste. Tekinthetünk rá úgy, hogy ebbe kerül a telefon agya, szíve etc. Amennyiben alaplaphibás a telefon, az magával hozhatja további alkatrészek javítását is. Feltétlenül kérje szakember segítségét a kár felméréséhez és a javításhoz is.